Co warto zobaczyć?logo main small www

Białowąs - tutaj zaczyna się przygoda

Kilka słów wstępu... Białowąs – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Barwice.

 

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie koszalińskim.Pierwsze wzmianki w kronikach o tej miejscowości pojawiają się już w średniowieczu. Dawne lenno rodów von Vodig oraz von Glasenapp. Ostatnim właścicielem majątku rycerskiego Balfanz (dawna, germańska nazwa Białowąsu) był Friedrich Wilhelm Graf von Rittberg. Twórcą obecnego układu przestrzennego zespołu pałacowo-parkowego był R. Haase. Do niego też należał majątek w okresie budowy pałacu wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Godne polecenia miejsca w miejscowości Białowąs:

- Pałac neogotycki z I poł. XIX w. na planie prostokąta z dwoma zryzalitowanymi, prostokątnymi skrzydłami. Widoczne: taras z ryzalitem, ostrołukowe okna oraz lizeny. Wnętrze eklektyczne. Powierzchnia użytkowa 2270m².

- Park przypałacowy założony w I poł. XIX w. - Unikatowe gatunki drzew: orzech czarny, cyprysiki, choina siebolda. W tym drzewa – pomniki przyrody: buk zwyczajny odm. czerwonolistna o obw. 325 cm (180 lat), dąb szypułkowy o obw. 805 cm (ok. 500 lat), daglezja zielona o obw. 330 cm;

- Stary kościół oraz dawna kaplica grobowa z 1689 r. Ufundowana przez Kazimierza von Glasenapp. Wokół lipy drobnolistne o obw. od 300 cm do 410 cm (7 sztuk) oraz dęby szypułkowe: 420 cm i 450 cm.


Współrzędne: 53° 49′ 3.22″ N, 16° 16′ 53.44″ E lub 53.81756, 16.28151
Agroturystyka U Iwonki


Ciekawy szczegół obyczajowy zaczerpnięty z kroniki dotyczy obchodów dożynek w XVII wieku, na które sprowadzano kapelę aż z odległego Kołobrzegu,stąd podróż wołami trwała w owych czasach blisko 14 dni.
Agroturystyka U Iwonki


Ciekawostki, miejsca fotoplenerów

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w.o pow. 6,5 ha. Założony w stylu eklektyzmu romantycznego. Zachowany jest tu cenny starodrzew reprezentowany przez ponad 30 gatunków drzew i krzewów. Oprócz odmian krajowych znajdziemy tu gatunki unikalne, takie jak orzech czarny, cyprysiki, choina siebolda. Wokół pałacu rosną pomnikowe lipy drobnolistne o obw. od 300 cm do 410 cm (7 sztuk) oraz dęby szypułkowe: 420 cm i 450 cm. Na szczególną uwagę zasługują pomniki przyrody: buk zwyczajny odmiany czerwonolistnej o obw.w pierśnicy 325 cm, 700-letni dąb szypułkowy o obw. 825 cm oraz daglezja zielona o obw. 330 cm. Na przeciw pałacu w lesistej części parku znajdują się ruiny baszty i wejście do podziemnych lochów ( obecnie zasypane ). Baszta związana była z wieloma romantycznymi legendami.
Jedna z nich głosi, ze w lochu tej wieży przebywała ponoć żona Glasenappa, wtrącona tam za zdradę małżeńską. Okienko tego lochu wychodziło na pałac, skąd małżonek widział swą wiarołomną żonę.


Kościół parafialny

Do dziś w pobliżu pałacu zachował się szachulcowy dom ogrodnika z 1890 roku obok którego rośnie prastary 1200-letni dąb o obw. 8,2 m. Według starego podania przez Białowąs przechodziła drużyna biskupa Ottona z Bambergu w 1124 roku, kierując się wzdłuż doliny Parsęty na południe. Pod tym właśnie dębem odpoczywał i nauczał miejscowych Słowian nowej wiary.
Najstarszą budowlą na miejscu dawnych obrządków kultowych Słowian jest zabytkowy kościół parafialny bł. Teresy Ledóchowskiej. Wybudowany w 1689 roku według projektu Kasimira Ottona von Glasenappa, sędziego grodzkiego białogardzkiego jako kaplica grobowa, którego szczątki do dziś spoczywają w kaplicznej krypcie. W krypcie pod nawą znajduje się 20 barokowych trumien ze zmumifikowanymi zwłokami Glasenappów zmarłych w latach 1674-1710.Bogate wyposażenie barokowe z końca XVIII wieku wywieziono do kościoła parafialnego w Krosinie.


Balfanz

Niemiecka nazwa tej miejscowości Balfanz wywodzi się bezpośrednio ze słowiańskiego określenia baly wons (biały wąs), o czym nawet wspominają kroniki starej rodziny pomorskiej Glasenappów. Białowąs do końca XIX wieku był ich własnością i dopiero później przeszedł w posiadanie rodziny niemieckiej – von Rttbergów. We wspomnianej kronice rodziny Glasenappów zachował się między innymi charakterystyczny opis złożenia hołdu Bolesławowi Krzywoustemu, kiedy ten wyprawił się na Pomorze w początkach XII wieku. Pierwsza wzmianka o Białowąsie pojawiła się w dokumentach w roku 1243. 
3 km stąd przez miejsowość Krosino przepływa rzeka Parsęta, z biegiem której mrożną zimą 1107 roku szli woje Krzywoustego na podbój Białogardu


Pałac neogotycki

Ciekawy szczegół obyczajowy zaczerpnięty z kroniki dotyczy obchodów dożynek w XVII wieku, na które sprowadzano kapelę aż z odległego Kołobrzegu,stąd podróż wołami trwała w owych czasach blisko 14 dni. Uroczystości dożynkowe trwały 21 dni, zaś grajków wynagradzano dziesięcioma wozami zboża.
We wsi znajduje się przebudowany wielokrotnie pałac. W 1896 r. Rittbergerowie wznieśli na miejscu wcześniejszego dworu neogotycki pałac. Pałac neogotycki. Wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, na kamiennej podmurówce, podpiwniczony. Jest to budynek piętrowy o urozmaiconej bryle, z dwoma ryzalitami na narożach, nakryty dachami cztero, i dwuspadowymi. Budowla posiada skromny detal architektoniczny, ostrołukowe okna oraz lizeny. W portalu nad wejściem znajduje się kartusz herbowy Rittbergów. Wnętrza pałacu są eklektyczne.


Niespotykane

 • Daglezja zielona

  Daglezja zielona, jedlica zielona, jedlica Douglasa, jedlica Menziesa – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym. Opis dotyczy podstawowego podgatunku subsp. menziesii, subsp. glauca (jedlica sina) odróżnia się pokrojem, igłami i szyszkami. Drzewo ma małą odporność na zanieczyszczenia w mieście.

 • Orzech czarny

  Orzech czarny (Juglans nigra L.) – gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej w środkowej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest rzadko uprawiany, czasami dziczeje i uważany jest za gatunek lokalnie zadomowiony (kenofit).


  Więcej o turystyce i historii na naszym portalu barwice24.pl


Z ostatniej chwili...

 • Pakiet agroNET&SPA

  Oferta ważna w każdy weekend od 01.07.2016r. do 09.12.2017r. Aktywne weekendy dla dwojga w Agroturystyce u Iwonki w Białowąsie. PAKIET – „agroNET&SPA” - Cena 770 PLN za dwie osoby

Spójrz na agroturystykę

Runo Leśne i Pogoda

Pogoda
60%
Jagody
20%
Grzyby
60%

Bądźmy w Kontakcie

Białowąs 22

78-460 Barwice, woj.zachodniopomorskie

Telefon 1: +48 502 565 458

Telefon 2: +48 605 741 327

Email: rezerwacje@e-agroturystyka.eu