Co warto zobaczyć?logo main small www

Atrakcje turystyczne Czaplinka

Drawski Park Krajobrazowy Drawski Park Krajobrazowy utworzony został w dniu 24 kwietnia 1979 r. w celu zachowania i ochrony wartości przyrodniczych. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragment Pojezierza Drawskiego.

Powierzchnia Parku wynosi 41,430 ha, zaś jego otulina ponad 22 ha. Położony jest na terenie sześciu gmin: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Ostrowice, Połczyn Zdrój i Złocieniec. Występuje tu 695 gatunków roślin naczyniowych, z czego 42 podlegają ochronie prawnej. Park jest również ostoją ptaków o randze europejskiej. Jego awifauna liczy 138 gatunków lęgowych. Istnieje osiem rezerwatów przyrody oraz około 300 pomników przyrody objętych ochroną.

Dla przybliżenia walorów Drawskiego Parku Krajobrazowego, utworzono na jego obszarze cztery ścieżki przyrodnicze: "Dolina Pięciu Jezior", "Przełom rzeki Dębnicy", "Wyspa Bielawa" oraz "Spyczyna Góra - Jezioro Prosino". Warto pamiętać o niektórych punktach regulaminu DPK:

- obowiązuje zakaz biwakowania poza miejscami wyznaczonymi,

- zakłócanie ciszy - zabronione,

- obowiązuje również zakaz używania silników spalinowych na jednostkach pływających.

Jezioro Drawsko

Jest to największe jezioro na terenie Gminy Czaplinek, o powierzchni 1871 ha i maksymalnej głębokości 83 metrów. Jest to dwunaste pod względem wielkości jezioro w Polsce, a największe na Pojezierzu Drawskim i drugie pod względem głębokości w Polsce. Statystycznie nie ma rankingu jezior wg urody, ale dla każdego mieszkańca Czaplinka jezioro Drawsko jest najpiękniejszym jeziorem na świecie. Dla każdego, kto kocha wodę, wizyta nad tym pięknym jeziorem, powoduje, że przyznaje rację czaplinianom. O jego niezwykłej atrakcyjności decyduje wiele czynników: wielkość, znaczna rozpiętość, długie, czasami przypominające fiordy zatoki, dwanaście wysp na czele z Bielawą, jedną z największych w Polsce wysp jeziornych, szmaragdowy kolor wody, piaszczyste plaże i kamienne, podwodne rafy. Swój niecodzienny kształt zbiornik zawdzięcza lodowcowi – jego topniejące wody, wyrzeźbiły kilka rynien, które skrzyżowały się w miejscu dzisiejszego jeziora Drawsko. Dzięki temu na jeziorze można uprawiać żeglarstwo przy każdym wietrze – z każdej strony zbiegają się długie zatoki, stwarzające wspaniałe warunki dla żaglówek i desek z żaglem. Znaczna rozpiętość powoduje jednak, że wiatr jest na jeziorze bardzo silny, fale nierzadko osiągają nawet wysokość jednego metra. Mogą być one niebezpieczne dla osób pływających po jeziorze zarówno w kajakach, wędkarskich łódkach i tych z żaglami. Liczni kajakarze, to znak, że przez Drawsko przepływa Drawa i tu się rozpoczyna kajakowy szlak tej rzeki. Wędkarze i rybacy świadczą o tym, że jezioro jest zasobne w ryby. Płetwonurkowie szukają w głębokich odmętach tajemnic, także takich jak istniejące pod jeziorem podwodne pieczary. Dwieście lat temu jedna z takich jaskiń się zawaliła, pod wodą zniknął plac ćwiczeń kwaterującego w Czaplinku oddziału wojskowego, a jezioro powiększyło się o około 1,5 ha. Linia brzegowa jezioro Drawsko liczy około 75 kilometrów, więc każdy może znaleźć dla siebie ciche miejsce. Na jeziorze wyodrębniania się 14 zatok, o różnorodnych kształtach, zarówno wąskie i długie jak Henrykowska czy Owcza, a także bardziej okrągłe jak Basen lub Plaża. Stare Drawsko

Stare Drawsko to uroczo położona wioska na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno (zwane też Srebrnym). Przed ponad tysiąc lat, od VII aż do połowy XVIII wieku Drahim (tak brzmiała słowiańska nazwa miejsowości) pełnił rolę lokalnego ośrodka politycznego, administracyjnego i wojskowego, nadrzędnego także wobec Czaplinka. Tu mieścił się gród słowiański, potem komandoria joannicka, polskie starostwo drahimskie i brandenburka domena, a kres świetności połozyło dopiero spalenie zamku przez wojska rosyjskiego w 1759 r. Obowiązkowym punktem pobytu w Starym Drawsku jest wizyta w którejś z restauracji gdzie serwuje się wędzoną sielawę, węgorza, szczupaka... To również dogodne miejsce na rozpoczęcie spływu kajakowego rzeką Drawą oraz wyprawę na pobliską wyspę Bielawę.


Centrum Turystyki Czaplinek LOT Czaplinek ul. Rynek 1 78-550 Czaplinek tel./fax. 94 375 47 90; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gmina Czaplinek


 

Z ostatniej chwili...

  • Pakiet agroNET&SPA

    Oferta ważna w każdy weekend od 01.07.2016r. do 09.12.2017r. Aktywne weekendy dla dwojga w Agroturystyce u Iwonki w Białowąsie. PAKIET – „agroNET&SPA” - Cena 770 PLN za dwie osoby

Spójrz na agroturystykę

Runo Leśne i Pogoda

Pogoda
60%
Jagody
20%
Grzyby
60%

Bądźmy w Kontakcie

Białowąs 22

78-460 Barwice, woj.zachodniopomorskie

Telefon 1: +48 502 565 458

Telefon 2: +48 605 741 327

Email: rezerwacje@e-agroturystyka.eu