Co warto zobaczyć?logo main small www

Atrakcje turystyczne Połczyna Zdroju

Połczyn-Zdrój jest kurortem znanym w Polsce i za granicą. W oparciu o bogate złoża znakomitej jakości borowiny i permskich solanek miasto z powodzeniem podtrzymuje i rozwija ponad 300-letnie tradycje uzdrowiskowe, natomiast teren gminy,wchodzącej w znacznej części w skład Drawskiego Parku Krajobrazowego, stanowi jeden z najbardziej urokliwych zakątków Pomorza Zachodniego.

Gmina Połczyn Zdrój zajmuje powierzchnię 343 km², zamieszkuje ją około 16 tys. mieszkańców, z czego na miasto przypada około 8500 osób. W mieście kobiety mają przewagę liczebną, natomiast na wsi to płeć męska jest nieznacznie liczniejsza. Przez teren gminy Połczyn Zdrój przepływa sześć rzek – Parsęta, Drawa, Wogra, Dębnica, Bukowa, Mogilica, a aż trzy z nich mają tu swoje źródła. W gminie znajduje się 11 jezior o łącznej powierzchni około 450 hektarów. Od 2003 roku na obrzeżach uzdrowiskowej części miasta znajduje się zbiornik retencyjny chroniący miasto przed powodzią.


polczyn zdroj


Dzięki ostatnim zlodowaceniom ery kenozoicznej rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana, a wysoczyzny morenowe pocięte głębokimi dolinami rzek zlokalizowane w południowej części gminy noszą miano „Szwajcarii Połczyńskiej”. Powierzchnia gminy w blisko 40 procentach pokryta jest lasami, w których znaczną część stanowią siedliska buka pomorskiego o wysokich walorach estetyczno-krajobrazowych. Są tu dwa rezerwaty przyrody i kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną.

Przez gminę wiodą trzy piesze szlaki turystyczne, szlak konny, trzy szlaki rowerowe i 30 kilometrowa ścieżka rowerowa zbudowana na dawnym nasypie kolejowym do Złocieńca. Turyści i kuracjusze odwiedzający Połczyn-Zdrój nie powinni ograniczać swojego zainteresowania wyłącznie do obszaru ścisłego śródmieścia i Parku Zdrojowego. Poza starówką i dzielnicą zdrojową znajdują się jeszcze inne ciekawe obiekty. Browar Browar w Połczynie-Zdroju został założony w 1825 przez Hermana Fuhrmanna.


Gminne Centrum Informacji: Plac Wolności 5 78-320 Połczyn-Zdrój tel./fax 94 366 24 04. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7.15-15.15 mail: gci@polczyn-zdrój.pl
Urząd Miejski w Połczynie Zdroju


W latach 1865-1945 działał pod spółką Brauerei C. Fuhrmann Inh. Karl Fuhrmann i był jednym z największych zakładów piwowarskich na Pomorzu Zachodnim. Górująca nad miastem monumentalna bryła obłożona klinkierową cegłą pochodzi z początku XX wieku i jest wpisana do rejestru zabytków . Z historią tego obiektu wiąże się przekazywana z pokolenia na pokolenie opowieść o tym, że miejska sieć wodociągowa była połączona z browarem i dzięki szczodrobliwości właściciel a przy szczególnych okazjach zamiast wody leciało z kranów piwo. Opowieść to niepotwierdzona, ale jakże miła dla ucha. Po II wojnie światowej browar został upaństwowiony, co nie przeszkodziło kontynuować produkcji złocistego napoju. W latach 90 ubiegłego wieku browar był filią Koszalińskich Zakładów Piwowarskich natomiast obecnie jest własnością spółki z czeskim kapitałem, która wróciła do tradycji warzenia piwa pod nazwą Fuhrmann. Póki co z przyczyn technologicznych nie ma możliwości zwiedzania tego pięknego budynku, natomiast z całą pewnością można zajrzeć do znajdującego się przy zakładzie sklepu firmowego.

Dworzec kolejowy

Miejsce niegdyś piękne i tętniące życiem, dziś napawa jedynie smutkiem. Pierwszą linię kolejową łączącą Połczyn ze Świdwinem oddano do użytku w 1897 roku a jej przedłużenie do Grzmiącej i linię do Złocieńca w 1903 roku. Budynek dworca powstał w 1907 roku.To przy nim w dniu 3 września 1939 roku na kilka godzin zatrzymał się pociąg specjalny „Amerika”, z którego Adolf Hitler śledził przebieg inwazji na Polskę. Niestety infrastruktura kolejowa nie przetrwała rynkowych reform transformacji ustrojowej. Po zamknięciu ostatniej linii w 2000 roku obiekty kolejowe popadały w ruinę. Obraz zniszczenia dopełnił się w lipcu 2012 roku, kiedy budynek dworca spłonął w wyniku podpalenia.

Zgodnie z zapowiedziami połczyńskiego magistratu, w najbliższym czasie zniszczony budynek zostanie przejęty od PKP przez gminę. Mówi się o remoncie obiektu i nadaniu mu funkcji związanej z turystyką oraz przedłużeniu ścieżki rowerowej po nasypie kolejowym do Barwic i Grzmiącej. Obiekty sportowe Bardzo istotną rolę w gminie Połczyn-Zdrój pełnią obiekty sportowe, które oprócz zaspokajania potrzeb mieszkańców stanowią ważne uzupełnienie funkcji uzdrowiskowej i turystycznej miasta. Boiska i sale gimnastyczne w połączeniu z bazą zabiegową oraz hotelowo-gastronomiczną stanowią bardzo dobre zaplecze treningowe dla klubów sportowych z całej Polski.

W infrastrukturze sportowej gminy zdecydowanie wyróżnia się hala widowiskowo-sportowa. Obiekt oddany do użytku w 2009 roku posiada nie tylko pełnowymiarowe boiska do gier zespołowych, siłownię i salę fitness, ale również widownię na 350 miejsc. Dzięki temu oprócz rozgrywek sportowych odbywają się tu również wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty noworoczne w trakcie karnawału, kiedy amfiteatr jest nieczynny. Dotychczas na parkiecie połczyńskiej hali koncertował zespół VOX oraz Hanna Banaszak. Na terenie miasta znajduje się ponadto boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej, stadion miejski przy ul. 15 Grudnia, boisko Orlik 2012, trzy sale gimnastyczne wchodzące w skład kompleksów szkolnych, oraz korty tenisowe przy sanatorium „Podhale” w Parku Zdrojowym.Ciekawostka

Ograniczenia w rozwoju przemysłu i działalności szkodliwej dla środowiska wynikające z obecności stref uzdrowiskowych, Drawskiego Parku Krajobrazowego i obszarów Natura 2000 sprawiają, że wiodącą gałęzią lokalnej gospodarki jest działalność uzdrowiskowo-turystyczna. W mieście i na terenach wiejskich działają sanatoria, pensjonaty, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne. Stopniowy rozwój tej branży sprawia, że w ostatnim czasie przybywa tego typu obiektów, a dotychczas istniejące podnoszą swój standard.

Wykorzystując naturalne walory uzdrowiskowe w Połczynie Zdroju leczy się schorzenia reumatyczne, choroby zapalne narządów ruchu, choroby zwyrodnieniowe, stany po urazach i operacjach w obrębie narządów ruchu, choroby układu nerwowego, choroby kobiece (w tym niepłodność), choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenia stawów, schorzenia układu krążenia i układu oddechowego. Połczyn-Zdrój jest miastem, w którym odbywają się wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym: Regionalne Przeglądy Orkiestr Dętych OSP, Impreza integracyjna dla dzieci niepełnosprawnych i zdrowych „Radość bez Granic”, Euroregionalne Spotkania Łowieckie „Darz Bór”, Majówka Rowerowa MTB, Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Skamandrytów, Dni Miasta „Połczyn-Zdrój wszystkim przyjazny”, to tylko niektóre propozycje z oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta. Pod względem bezpieczeństwa gmina Połczyn-Zdrój jest jedną z najlepiej prezentujących się w województwie. Ilość przestępstw w przeliczeniu na mieszkańca należy do najniższych, a wykrywalność do najwyższych w regionie.

Z ostatniej chwili...

  • Pakiet agroNET&SPA

    Oferta ważna w każdy weekend od 01.07.2016r. do 09.12.2017r. Aktywne weekendy dla dwojga w Agroturystyce u Iwonki w Białowąsie. PAKIET – „agroNET&SPA” - Cena 770 PLN za dwie osoby

Spójrz na agroturystykę

Runo Leśne i Pogoda

Pogoda
60%
Jagody
20%
Grzyby
60%

Bądźmy w Kontakcie

Białowąs 22

78-460 Barwice, woj.zachodniopomorskie

Telefon 1: +48 502 565 458

Telefon 2: +48 605 741 327

Email: rezerwacje@e-agroturystyka.eu